Pamięć Żołnierzy Wyklętych
W dniu 1 III 2023 r., na placu 11 Listopada w Łasku, uczczono Pamięć Żołnierzy Wyklętych/ Niezłomnych. Kim byli Ci wyjątkowi ludzie? Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRS. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach aparatu bezpieczeństwa, określono mianem „wrogów ludu”. Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego Kresy Wschodnie II RP.
Dlaczego nazywamy ich Niezłomnymi i Wyklętymi? Niezłomni, ponieważ nie godzili się z nową sowiecką okupacją i wiernie trwali przy idei niepodległej ojczyzny, choć pozostali w walce o nią całkowicie osamotnieni. Wyklęci, gdyż komunistyczne władze robiły wszystko, by wyeliminować ich zarówno fizycznie – bestialsko mordując w ubeckich katowniach – jak i zatrzeć pamięć o Nich, zakopując Ich ciała w anonimowych mogiłach, by nie został po bohaterach nawet najdrobniejszy ślad. Zapłacili za swoje przywiązanie do ojczyzny najwyższą cenę.
1 III 1951 r. w mokotowskim więzieniu, komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. To właśnie oni tworzyli ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” uchwalony został ustawą z dnia 3 II 2011 r. przez Sejm RP.
W uroczystościach zorganizowanych przez władze samorządowe naszego miasta wzięła udział klasa VIII c. Poniżej zamieszczamy link do prezentacji przedstawiającej biogramy trzech wybitnych przedstawicieli antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.
https://view.genial.ly/62361b1