Informacja Administratora

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada 1918 r. przeszedł do historii jako data zakończenia I wojny światowej. Tego samego dnia Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę nad wojskiem na obszarze Królestwa Polskiego, które zostało utworzone przez cesarzy Niemiec i Austro-Węgier w 1916 r. Dzień ten został z czasem uznany za umowną datę narodzin niepodległości Rzeczypospolitej, niezależnie od tego, że powstawanie państwa trwało jeszcze wiele miesięcy, a zakończyło się – też umownie – 15 marca 1923 r., kiedy to mocarstwa zachodnie uznały suwerenność naszego kraju na całym kontrolowanym przez Polaków obszarze.

W każdą rocznicę tego wydarzenia zastanawiamy się nad przyczynami odzyskania przez Polskę niepodległości. Czy zawdzięczamy ją I wojnie światowej, procesom rewolucyjnym w Rosji i Niemczech, prezydentowi Wilsonowi, który konieczność wskrzeszenia wolnej Polski uwzględnił w sowich słynnych „14 punktach”? Wszystkie te czynniki sprzyjały odzyskaniu przez nasz naród niepodległego bytu. Jednak wykorzystanie tej dziejowej szansy zawdzięczamy przede wszystkim niezłomnej woli naszych przodków, ich gotowości do poświęceń za wspólną sprawę, determinacji, roztropności i – co bardzo ważne – odpowiedzialności.

Niepodległość w 1918 r. odzyskał naród zupełnie inny od tego, który ją utracił w 1795 r. Po ponad wiekowej niewoli wyłoniło się społeczeństwo nowoczesne, obejmujące mianem narodu szerokie warstwy ludowe oraz patriotyczną inteligencję, która z rąk szlachty przejęła rolę strażnika i krzewiciela tradycji narodowej. Rozumiana w ten sposób nowoczesność była dziełem wytrwałej pracy pozytywistycznej, pracy u podstaw. Należy także szczególnie podkreślić rolę polskiej rodziny, która w okresie wzmożonego ucisku rusyfikacyjnego i germanizacyjnego strzegła i pielęgnowała polską kulturę, język, tradycję, obyczaj, tożsamość.

W dniu dzisiejszym uczciliśmy 104. rocznicę odzyskania Niepodległości uroczystym odśpiewaniem hymnu państwowego przez całą społeczność naszej szkoły. Najpierw Mazurka Dąbrowskiego wykonały młodsze dzieci z klas I-III, następnie starsi uczniowie z klas IV-VIII. Wszyscy podopieczni wystąpili w wykonanych przez siebie biało-czerwonych kokardach patriotycznych. W kolejnym punkcie ceremonii Pani Dyrektor Izabela Knul, wraz
z przewodniczącą Rady Rodziców, Panią Ewą Tryniszewską, wręczyły nagrody książkowe i dyplomy za udział w konkursie plastycznym przygotowanym przez Panią Magdalenę Olejnik pt. Patriotyzm w XXI w. Trzecie miejsce zajęła Helena Szewczyk, uczennica klasy

IVc. Na drugim miejscu uplasowała się uczennica klasy Vc, Alicja Gaze, a zwyciężczynią konkursu została uczennica klasy VIIIc, Aleksandra Zawadzka.

W ramach obchodów dzisiejszego święta została przygotowana wystawa Polskie Symbole Narodowe, dostępna od 2 listopada w budynku przy ul. Narutowicza 28. Uczniowie mają okazję indywidualnie oraz podczas lekcji historii i wiedzy o społeczeństwie poszerzyć swoją wiedzę o polskim godle (herbie), Mazurku Dąbrowskiego i narodowych barwach.